• Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Instagram Social Icon
Contact
Connect

2020 Kansas SLC Event Updates

All information is subject to change hourly. (updated 3-30-2020)

On March 19th, the Kansas FBLA crisis team met and made the executive decision to cancel all events that had not been submitted by February 28th. The decision was made after Governor Kelly closed all K-12 schools and KSHSAA cancelled all spring activities. Event winners are posted. Top 4 placers in the events will be eligible to compete at NLC. Confirmations yes/no will need to be to Connie Lindell (conniefbla@gmail.com) by April 24th. Advisers, if you email ksfblaeditor@gmail.com, I will put names of your students by their event if they placed. For example - Publication Design - Addi Mann.

Partial refunds will be considered once all prepaid expenses and cancellation costs are paid. All middle level registration will be refunded.

2020 SLC Results

3D Animation

1. Hanover

American Enterprise Project

1. Hanover

2. Wellsville

3. Rossville

4. Council Grove

5. Clifton-Clyde

Broadcast Journalism

1. Seaman

2. Mulvane

3. Marysville

4. Horton

5. Rock Hills

Business Ethics

1. Great Bend

2. Louisburg

3. Linn

4. Blue Valley North

5. Rock Hills

6. Seaman

7. Pike Valley

8. Marysville

9. Girard

10. Sterling-Alaina Madden

Business Financial Plan

1. Herington

2. Great Bend

3. Blue Valley North

4. Louisburg

Business Plan

1. Chetopa

2. Republic County

3. Washington County

4. Herington

5. Blue Valley North

Community Service Project

1. Marysville

2. Rock Hills

3. Rossville

4. Chase County

5. Hanover

6. Louisburg

Computer Applications

1. Kingman-Aubrey Thimesch

2. Kingman-Madison Flusche

3. Lyndon-Kali Moan

4. Lyndon-Shaun Houser

5. Rock Hills-Davin Coil

6. Blue Valley North-Frank Barton

7. Republic County-Shawn Hardstock

8. Kingman-Emily Thornton

9. Kingman-Haden Smith

10. Nickerson-Dean Huddleston

Computer Game & Simulation

1. Baldwin

2. Chase County

3. Ellinwood

4. Wellsville

5. Rossville

Database Design & Applications

1. Lyndon-Shaun Houser

2. Kingman-Aubrey Thimesch

3. Kingman-Emily Thornton

4. Washington County-Sean Bruna

5. Rock Hills-Davin Coil

6. Kingman-Nick Holitor

7. Nickerson-Dean Huddleston

8. Linn-Trent Beier

9. Kingman-Madison Flusche

Digital Video Production

1. Wellsville

2. Louisburg

3. Seaman

4. Marysville

5. Blue Valley North

E-Business

1. Wellsville

2. Hanover

3. Seaman

4. Louisburg

Emerging Business Issues

1. Marysville

2. Seaman

3. Lyndon

4. Rock Hills

5. Blue Valley North

6. Council Grove

7. Great Bend

8. Hesston

9. Republic County

10. West Franklin

Graphic Design

1. KingmanJenna Thornton & Madison Flusche

2. Valley Center

3. Marysville

4. Otis-Bison

5. Council Grove

6. Hanover-Koby McCubbin

Introduction to Business Presentation

1. Wellsville

2. Marysville

3. Rock Hills

4. Herington

5. Louisburg

Electronic Career Portfolio

1. Rossville-Leah Hudson

2. Chapman-Emma Frieze

3. Marysville-Shaleena Cook

4. Hope-Holly Brockmeier

5. Herington-Conner LaRosa

6. Rock Hills-Sara Tadefa

7. Marysville-Linda Franco

8. Marmaton Valley-Allyson Benjamin

9. Great Bend-Anna Popp

10. Seaman-Josh Duncan

Job Interview - Graded on resume & cover letter

1. Rock Hills-Karrigan Dunstan

2. Wellsville-Kaylie Reese

3. Wellsville-Carson Richardson

4. Marysville-Alex White

5. Marysville-Anna Cohorst

6. Marysville-Rachel Holthaus

7. Republic County-Andrew Hubert

8. Kingman-Sukesh Kamesh

9. Council Grove-Carissa Dalquest

10. Wellsville-Julia Delgado

Local Chapter Annual Business Report

1. Wellsville

2. Marysville

3. Rock Hills

4. Santa Fe Trail

5. Linn

Mr. FBL--judged on cover letter & resume only

1. Rock Hills-Sam Underwood

2. Marysville-Lane Johnson-Martinez

3. Washington County-Sean Bruna

4. Republic County-Ayden Krohn

5. Wellsville-James Hurd

6. Wellsville-Carson Richardson

7. Hartford-Tyler Skirvin

8. Louisburg-Evan Murphy

9. Linn-Daniel York

10. Eudora-Ben Posch

Ms. FBL--judged on cover letter & resume only

1. Marysville-Shaleena Cook

2. Rock Hills-Sara Tadefa

3. Wellsville-Kaylie Reese

4. Wellsville-Julia Delgado

5. Kingman-Taylor Jerrigan

6. Herington-Carrie Roe

7. Chetopa-Fiona Bartelli

8. Santa Fe Trail-Addison Hinterweger

9. Linn-Kaylie Oehmke

10. McLouth-Elizabeth Funk

Mobile Application Development

1. Jefferson County North

2. Seaman

Partnership with Business

1. Marysville

2. Rock Hills

3. Chase County

4. Anderson County

Public Service Announcement

1. Marysville

2. Great Bend

3. Louisburg

4. Council Grove

5. Seaman

 

Publication Design

1. Wellsville

2. Washington County-Addi Mann

3. Chase County

4. Sterling-Madelyn Chesney, Alaina Madden

Abby Riffel

5. Madison

Social Media Campaign

1. Wellsville

2. Seaman

3. Rock Hills

4. Louisburg

5. Wabunsee

Spreadsheet Applications

1. Kingman-Madison Flusche

2. Kingman-Aubrey Thimesch

3. Blue Valley North-Nathan Bronson

4. Andover-Emma Massey

5. Rock Hills-David Coil

6. Washington County-Kirsten Ouellette

7. Kingman-Emily Thornton

8. Council Grove-Calla Unruh

9. Lyndon-Kalie Moon

10. Republic County-Kameron Ines

Website Design

1. Wellsville

2. Seaman

3. Gardner-Edgerton

4. Chapman

5. Prairie View

Word Processing

1. Rock Hills-Sara Tadefa

2. Kingman-Aubrey Thimesch

3. Kingman-Emily Thornton

4. Hanover-Jasmine Butler Jueneman

5. Kingman-Desiree Thimesch

6. Waverly-Christian Decker

7. Washington County-Emily Jones

8. Lyndon-Cleo Feltner

9. Council Grove-Carissa Dalquest

10. Horton-Madelyn Bruning

National Who's Who

Top 10 in alphabetical order. Congratulations winners!

Washington County- Sean Bruna

Santa Fe Trail - Addison Hinterweger

Kingman - Taylor Jernigan

Marysville - Lane Johnson-Martinez

Wellsville - Jacky Lopez

Eudora - Ben Posch

Wellsville - Kaylie Reese

Wellsville - Carson Richardson

Rock Hills - Sam Underwood

Linn - Daniel York

Quality Member Award

Certificates will be mailed to schools. Congratulations winners!

1. Marysville-Shaleena Cook

2. Hanover-Cora Coufal

3. Wellsville-Julia Delgado

4. Wellsville-Scott Hoehn

5. Wellsville-James Hurd

6. Wellsville-Emily Kline

7. Wellsville-Jacky Lopez

8. Marysville-Rachel Holthaus

9. Rock Hills-Sara Tadefa

10. Kingman-Desiree Thimesch